0181-2491741, 2491941, 2491945 Sanskriti KMV School KMV Campus, Vidyalaya Marg, Jalandhar

Faculty

S.No.NameDesignationAcademic Qualification
1Mrs. Rachna MongaPrincipalM.A. (Hindi), B.Ed., MBA (Edu. Mgt.)


Coordinators

S.No.  Name  Designation Academic Qualification
1Mrs. Gurmeet KaurSr. CoordinatorM.Com., B.Ed., B.Lib.
2Mrs.Sawinder KaurAcademic CoordinatorM.Sc. (Zool.), B.Ed.
3Mrs. Aparna GuptaWing CoordinatorB.Sc. (Non.-Med.), Dip.in Fashion Designing
4Mrs. Sarika PathaniaWing CoordinatorM.Com, D.El.Ed., NTT
5Mrs. Neetu ChopraWing CoordinatorM.A. (Eco.,) NTT, B.Ed.
6Mrs. Sheenu SharmaWing CoordinatorM.A. (Hindi), B.Ed.
7Mrs. Nidhi MalhotraExamination HeadM.C.A., B.Ed.


Deptt. of English

S.No.NameDesignation
1Mrs. Meena Kashyap (H.O.D.)M.A. (Eng.) B.Ed.
2Ms. Monika SehgalM.A. (Eng.) B.Ed.
3Mrs. Avneet KaurM.A. (Eng.), M.A. (Eco.), B.Ed.
4Mrs. Jasmeet KaurM.A. (Eng.), B.Ed., CTET Qualified
5Mrs. SilkyM.A. (Eng.) M.Phil., B.Ed.
6Mrs. Ravinder Kaur SainiB.A., B.Ed.
7Ms. Neha ChopraM.A. (Eng.), B.Ed.


Deptt. of Mathematics

S.No.NameDesignation
1Mr. Naresh Kapoor (H.O.D.)M.Sc. (Maths) B.Ed., CTET Qualified (H.O.D.)
2Mrs. Nisha PuriM.Sc. (Maths), B.Ed.
3Mrs.Manvinder KaurM.Com., B.Ed.
4Ms. Suman SharmaB.Sc. (Non-Med.), M.A. (Eng.), B.Ed.
5Mrs. Neetu GuptaB.Sc. (Eco.), B.Ed.
6Ms. Ruchi SetiaB.Sc. (Non.-Med.), B.Ed.


Deptt. of Science

S.No.NameDesignation
1Mrs. Surbhi Sharma (H.O.D.)M.Sc. (Chem.), B.Ed., CTET Qualified.
2Mr. Kamal SinghM.Sc. (Phy.), B.Ed., M.Tech.
3Mrs. Sonia SharmaM.Sc. (Biotech), B.Ed., CTET Qualified.
4Ms. Rashim VermaB.Sc.(Comp.Sci., B.Ed., D.C.A.

Deptt. of S.St.

S.No.NameDesignation
1Mrs. Priya Seth (H.O.D.)B.A. (Arts), B.Ed.
2Ms. Sonika ChopraM.A. (Eco.), B.Ed.
3Mrs. Amritpal KaurB.A. (Arts), B.Ed., L.Lb., L.Lm., PTET Qualified
4Mrs. Manju PuriM.A. (Eco.), B.Ed.
5Mr. Manjit KumarM.A. (Pol.Sci.), B.Ed., PTET Qualified.

Deptt. of Hindi

S.No.NameDesignation
1Mrs. Megha Beri (H.O.D.)M.A. (Hindi), B.Ed.
2Ms. Pratibha SharmaM.A. (Hindi), M.A. (Pol.Sci.), B.Ed.
3Ms. Shilpi SailiM.A. (Eco.), M.A. (Hin.), B.Ed.
4Mrs. Rosy KaliaM.A. (Hindi), B.Ed.
5Mrs. Bandana DeviM.A. (Hindi), B.Ed., M.Phil.
6Ms. Kavita ChauhanM.A. (Hin.), B.Ed.

Deptt. of Punjabi

S.No.NameDesignation
1Mrs. Manpreet Kaur (H.O.D.)M.A. (Pbi.), M.A. (Hist.), B.Ed.
2Mrs. Mamta RaniM.A. (Pbi.), B.Ed.
3Mrs. Satinder KaurM.A. (Pbi.), M.A. (Pol.Sci.), B.Ed.
4Mrs. Mandeep PhullM.A. (Pbi.), M.A. (Eco.), N.T.T., B.Ed.
5Mrs. Mandeep KaurM.A. (Pbi.), B.Ed.

Deptt. of Commerce

Accountancy:

S.No.NameDesignation
1Dr. Anu Bhatia (H.O.D.)M.Com., B.Ed.,M.Phil, Ph.D
2Mrs. Rubal ShangariM.Com, B.Ed.

Business Studies:

S.No.NameDesignation
1Dr. Anu BhatiaM.Com., B.Ed.,M.Phil, Ph.D

Economics:

S.No.NameDesignation
1Ms. Anuradha PandeyM.A. (Eco.), B.Ed., CTET Qual.

Political Science:

S.No.NameDesignation
1Ms. Kanwaljit KaurM.A. (Hist.), M.A. (Pol.Sci.), B.Ed.

Sociology:

S.No.NameDesignation
1Mrs. Amritpal KaurB.A. (Arts), B.Ed., L.Lb., L.Lm., PTET Qualified

Deptt. of Computer Science

S.No.NameDesignation
1Ms. Amarpreet Kaur (H.O.D.)B.Com, PGDCA, M.Sc.(IT)
2Ms. Deepti SharmaB.Com. (Prof.), M.Sc. (IT), PGDCA, B.Ed.
3Ms. Shelika DhallB.Com. , M.Sc. (IT), PGDCA, B.Ed.
4Mrs. Gurpreet KaurB.Com., PGDCA, M.C.A., B.Ed.

Deptt. of Music

S.No.NameDesignation
1Ms. Deepti Sharma (H.O.D.)M.A. (Vocal)
2Mrs. Amanpreet KaurM.A. (Music-Vocal), M.A. (Music-Inst.), M.Ed.
3Mr. Om ParkashHarmonium
4Mr. Arminder SinghTabla Player
5Mr. Gurkirat SinghGuitarist

Deptt. of Dance

S.No.NameDesignation
1Ms. Seema Pandey (H.O.D.)M.A. (Hist.), P.G. in Dance, B.Ed.
2Ms. Kajal SharmaM.A. (Dance)

Deptt. of Fine Arts

S.No.NameDesignation
1Mr. Onkar Nath Chopra (H.O.D.)B.F.A., M.F.A.
2Ms. Dapinder KaurM.A. (Fine Arts), B.Ed.

Deptt. of Sports

S.No.NameDesignation
1Dr. Pradeep Kumar Singh (H.O.D.)M.P.Ed., Ph.D.
2Ms. Balwinder KaurB.P.Ed., M.A. (Pbi.), B.Ed., CTET Qualified.
3Ms. Rosy LakhiB.A. (Arts), Black Belt in Taikwandoo

Student’s Counsellors

S.No.NameDesignation
1Ms. Guntas KaurM.A. (Psychology), M.Voc. (Mental Health Counselling)
2Ms. Neha MalhotraM.A. (Applied Psychology)

Other Teachers

S.No.NameDesignation
1Ms. Shreya PunchiM.Com., B.Ed.
2Mrs. Yogita KapoorB.A., D.Ed., M.Sc.(IT))
3Mrs. Parveen KumariM.A. (Eco.), N.T.T., B.Ed.
4Mrs. Shikha NarangB.A., NTT, B.Ed.
5Mrs. Priyanka BhallaB.A., B.Ed., CTET Qualified.
6Mrs. Tajinder KaurM.A.(Hin.), B.Ed., NTT
7Mrs. Anita SethM.A. (Pbi.), B.Ed.
8Mrs. Amrit KaurM.A. (Pol.Sci.), B.Ed., CTET Qualified.
9Mrs. Vanita KapoorM.Sc. (Maths), B.Ed.
10Mrs. Sandeep KaurB.Com., B.Ed., P.G. in Mass Communication & Journal.
11Ms. Isha TalwarM.A. (Fine Arts),M.A. (History of Arts), B.Ed.

Pre-primary Wing:

S.No.NameDesignation
1Ms. Bhawna BawaB.A., N.T.T., Dip. In Cosmetology, B.Ed
2Ms. Monika SharmaB.Com., N.T.T. , Dip. In Fasion Designing
3Ms. Anu DhamijaM.A. (Hindi), N.T.T. , B.Ed, CTT
4Ms. Komal GuptaM.A. (Hindi), N.T.T. , B.Ed
5Ms. Sannia SharmaM.A.(English), N.T.T. B.Ed
6Ms. Anu BahriM.A.(English), B.Ed.
7Ms. Manju JyotiM.A. (History), M.A.(Hindi), B.Ed. , Dip. Dress Designing
8Mrs. Jyoti RaniB.Com, PTT
9Ms. Manjit KaurB.A, B.Ed, NTT
10Ms. Annu SharmaM.A.(Eco.), B.Ed.
11Ms. Riya SharmaB.A
12Mrs. Simarpreet KaurM.A., B.Ed.
13Mrs. Nitika SharmaB.A., N.T.T.
14Mrs. ChandniM.C.A.
15Ms. Sangeeta KohliM.A. (Dance)

List of Non-Teaching Staff

S.No.NameDesignationAcademic Qualification
1Mr. Honey BawaAccountantM.Com., B.Ed., MBA
2Mr. Vivek SharmaOffice Asstt.Hons. Dipl. In Comp. Sci.
3Mrs. Kanika BhallaPROB.Com.
4Mr. Manoj SharmaI.T. AdminM.C.A.
5Mr. Rattan ChandSuperviosr 
  6  Mr. Gurdev SinghTransport Supervisor 

News

Following time schedule will be followed from 1st November 2022, Tuesday onwards
1. Nursery- 9:30 am to 12:50 pm
2. Grades LKG, UKG, XI and XII : 8:15 am to 12:50 pm
3. Grades I to X : 8:15 am to 2:45 pm

x